spiral thinking

Spirálové myšlení a plynutí

Lineární myšlení

Převažuje v naší západní kultuře, stále se dívat kupředu, vyvíjet se, pokračovat dále.

Těší nás vývoj, když někam směřujeme a to je pochopitelné a žádoucí

Dává to smysl, čas plyne a je třeba někam směřovat. Pokud se to ale s lineárním myšlením přežene, dovede nás přesně tam, kde teď jsme.

Pokud se něco nezmění, životní prostředí pro nás bude čím dál tím méně obyvatelné a budeme víc a víc nemocní. Zpřetrhali jsme přirozené cykly přírody.
Krásně to jde vidět na tom, jak pracujeme s odpady. Pokud místo neustálého vyrábění nového a vyhazování starého nezačneme tvořit více cyklů, jako lidsto to nedáme, za to ručím. 

Cirkulární myšlení

Převažuje u domorodých kultur a taky víceméně na východ od nás lidé uvažují více cyklicky.

V cyklech se dá, pokud se nezmění podmínky, točit krásně pořád dokola. Některým kulturám to víceméně nevadí, že se stále z našeho pohledu točí dokola. Může se to tak jevit, ale pochopitelně i ta nejvíce cyklická kultura se i vyvijí, jen daleko pomaleji, než jsme zvyklí.

Pokud se podmínky mění příliš rychle, cyklické uvažování je nepostačující pro přežití. Pořád opakuje staré principy i na nové podmínky, i proto 

Spírálové myšlení

Nic není nové a vlastně vše je stále nové.

Každý okamžik je nový, a přesto nějak navazuje na ty předchozí a je do celé historie universa smysluplně zapojený.

Vše se stále opakuje, ale vždy v jiné úrovní. Každý den vyjde slunce ve stejné pozici jako před rokem, ale přesto je tento okamžik úplně jiný, než před rokem. To je spirála. Ve spirále se učíme z cyklů, aby jsme se mohli vyvíjet i dále. 

To, jak moc se točíme v kruhu nebo směřujeme dopředu si můžeme i svobodně zvolit, dle situace.

Pokud je potřeba, je možné vědomě více usilovat o to pokročit dopředu a pokud to situace nevyžaduje, můžeme se spíše točit v kruhu, je to na nás.

V životě lze hledat kruhy, ze kterých je třeba tvořit i spirálu a nebo přímky, které je potřeba zacyklit a  utvořit z nich radši spirály postupného vývoje.

Spirála je jeden z nejstarších symbolů. Symbol sebepoznání, cesty dovnitř do své duše, neboť lze v ní stále pokračovat dokola do svého nitra. Tato cesta nikdy není za tohoto života plně ukončena, vždy lze najít další část spirály. A pravděpodobně pokračuje i v životech dalších, dle zákona reinkarnace.

4 1 Volit
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Komentáře
Ukázat všechny komentáře