Smývání barev a hledání tvarů

Úvodem

Na tuto aktivitu jsou nutné vodové barvy, ty kvalitnější se nazývají i akvarel. Malování s nimi můžu rozhodně doporučit, je to zábava a krásně se s nimi pouští kontrola nad situací.

 

Je na Vás, zda si pořídíte nejlevnější sadu, nebo zainvestujete do něčeho kvalitnějšího. Nezapomeňte však i na štětce, v dobrém obchodě Vám rádi poradí. Taky na papíru záleží, prodávají se i velmi drahé a profesionální papíry na akvarel, ale pro účely této aktivity nejsou potřeba. Hlavní je, aby byl papír tvrdý, hrubý.

XL_02
g2710

Zadání

  1. Nachystejte si několik tvrdých papírů. Na prvním papíru si jen hrajte s barvami, zkuste malovat na mokrý papír, suchý papír, zkuste použít hodně intenzivní barvu a taky jen velmi jemnou barvu. Zkrátka experimentujte a zkoušejte. Pokud už s vodovkami či akvarelem umíte, přeskočte tento krok.
  2. Nachystejte si lavor či jinou nádobu s vodou, do které se vleze celý papír, může být i umyvadlo se špuntem. TIP: (Běžte k řece a dělejte celou aktivitu venku.) Vemte si nový papír, ten namočte do vody a dejte zpátky na stůl či na zem. Malujte na něj barvami, nechte je hezky rozpíjet. Přidávejte nové a nové barvy, hrajte si. Nemalujte nic konkrétního, prostě si užívejte, jak se barvy na papíře proměňují a vznikají různé kompozice.
  3. Jakmile budete s dílem tak nějak spokojeni, nebo už nebudete chtít další barvy přidat, dejte papír opět do vody, nechte barvy "odplout". Vnímejte sami sebe, jak na tento proces reagujete, obzvášť, když se Vám výsledek libil, vnímejte jaké je, nechat výsledek odplout do vody.
  4. Se stejným papírem proces přidávání barev zopakujte. Pak jej zase namočte do vody a zase přidávejte nové barvy. Opakujte postup kolikrát budete chtít se stejným papírem.
  5. Jakmile skončíte s jedním papírem, vemte si další papír, a opakujte kroky 2-4. Na celou aktivitu použíjte alespoň 4 papíry, ale klidně i více, je to na Vás.

 

Vydechněte, barvy pokliďte, papíry nechte uschnout, vraťte se k nim až později, třeba za den, či pár dnů.

 

Jak pokračovat dále?

 

Nyní budete potřebovat tenké fixy, nebo pero na tuš, či tenký štětec. Nebo cokoliv jiného, čím uděláte černé linky na papír. Budou se možná hodit i nůžky, ale naprosto nutné nebudou.

Před Vámi jsou hotové malby, rozpité a zajímavé barevné kompozice. Musí už být úplně suché, jinak pokračovat nemůžete.

 

Zkuste si vzít ten nejméně zajímavý a přitažlivý papír, tím začnete. Zkuste na něm hledat konkrétní tvary (předměty, obličeje, postavy, pohyby.....). Tyto tvary vyznačte černými linkami, dokreslete k nim co chcete.

Pokračujte k dalšímu nejméně zajímavému papíru a také vyznačte co a kde najdete. Nechte se unášet svou fantazií.....

 

 

A tak dále a dále, ten nejzajímavější, nejpovedenější papír si nechte na konec.

 

Jak můžete tušit, hledejte tvary a zakreslujte tvary i na tom posledním papíru.

 

 

Nyní si můžete vzít nůžky a z těch papírů, kde jednotlivé tvary k sobě nějak nepasují, je můžete vystřihnout zvlášť. Zůstane Vám třeba 5 vystřižených postav, 6 předmětů....

Ale papír, kde tvary nějak dohromady dávají smysl nechte jak je a nic nevystřihujte.

 

 

Toť vše, takto zatím aktivita končí.

Už toho bylo myslím si naráz celkem hodně a je čas si dát pauzu. Příště budeme pokračovat a teprv k celému dílu vytvoříme příběh, to bude teprv síla.

 

Co jsme si zatím vyzkoušeli a osvojili?

  • Pustit kontrolu může být fajn a osvobozující, nechat vodu plynout, znamená uvolnit se a důvěřovat procesu.
  • Barvy na papíře si můžeme užít i jen tak, když nic neznamenají a neznázorňují.
  • Hledat tvary v chaosu nám pomáhá rozvíjet představivost a hravost.