Nahradí mi takové tvoření návštěvu psychoterapeuta?

 

Určitě ne, osobní návštěvu a konzultaci s člověkem z masa a kostí nic nenahradí. Stejně jako si myjeme zuby, ale chodíme i k zubaři. Terapeutická tvorba je pravidelnou sebepéčí o mou duševní pohodu a zdraví. Na některá témata, se kterými si nevíme sami rady je však i potřeba další člověk. Někdy může stačit kamarád, někdy je potřeba navštívit terapeuta.

 

Co když mám závažné duševní problémy?

 

Sami se známe nejlépe a závažné duševní problémy je příliš široká kategorie na to, aby se dalo generalizovat. Pokud cítíte, že by vám tvoření mohlo pomoct, zkuste pomalu začít. Když by se začal psychický stav zhoršovat, prostě s aktivitou přestaňte. Může být přínosné zkonzultovat aktivity i s blízkým člověkem, nebo s Vaším psychologem. 

 

Může se mi můj stav zhoršit když začnu tvořit?

 

I to se může stát, třeba pokud se budeme soustředit na krásu a precizní provedení kresby, tak nás může výsledek práce rozhodit. Zkuste se pro začátek odprostit od toho, že kresba či malba má vypadat dobře.

 Nemá a nemusí vypadat dobře. 

Tvoříte sami pro sebe a krása z kreseb začne vycházet možná až časem. Není to však primárním účelem proč tvoříme. 

 

Taky se stav může zhoršit, když se o sobě dozvíme něco, co jsme vlastně nechtěli vědět. Zkuste tomu pocitu dát čas a prostor. Je pravděpodobné, že se to samovolně zlepší, když ten pocit prostě jen necháme nějakou dobu v nás žít. Pravda sice někdy bolí, ale  je to pohyb směrem, který je smysluplný. Pokud by se nic nezlepšilo, opět doporučuji konzultaci s někým blízkým či s psychologem. Můžete se ozvat i přímo mi, stačí napsat zprávu a domluvíme se.

 

Proč je vlastně program placený, děláte dobročinou věc, tak proč za to něco chcete?

 

Těžko bych mohl do něčeho investovat tolik času a energie, kdybych za to nebyl nějak oceněn.

Navíc většinu peněz investuji do centra Za Břehem, které můžete i sami navštívit. Většina z každé stovky se tak vrací zpátky lidem a pomáhá podporovat tento projekt.

 

Můžu si vyzkoušet skupinovou akci s arteterapií naživo? 

 

Samozřejmě, v centru Za Břehem budeme do konce července rekonstruovat, takže akce chystáme až od srpna. Pak už za námi budete moct jezdit na pravidelné kreativní a terapeutické akce.