Kreslení postav z pohádek a bájí

Proč?

Jedná se o možná na první pohled triviální a nic neříkající aktivitu, ale je pro počátek objevné cesty důležitá. Poskytuje totiž hravý začátek bez přehnaného hlubokého hloubání. Zkrátka jde o to začít bez přílišného tlaku na to, jak objevná aktivita bude. Naučit se uvolnit při kreslení a nevnímat jak moc přesný obrázek je. Prostě jen kreslit. Tato aktivita je rozcvičením a taky otevřením vzpomínek a pocitů z dětství. Což je pro každou cestu sebepoznání velmi podstatné, neboť v dětství započaly všechny procesy a vnitřní pochody, které nás nyní definují. Pokud si naši psyché představíme jako budovu, tak minimálně celé základy na kterých stojí, ne-li dokonce i s prvním patrem, je dětství. 

g1dd18

Jste na začátku cesty, cesty do svého nitra skrze kreslení, malování a tvoření. Vyhraďte si na tvoření dobu, kdy Vás nikdo neruší, před tvorbou se chvíli věnujte naladění se. Jen tak být, se svými pocity a nic nedělat je v pořádku.

 

 Sežeňte si složku pro všechny výkresy, které vytvoříte.

 

Cestu do nitra začínáme dětstvím, světem představ, ideálů, mýtů. Svět, kde vše fungovalo trochu jinak než aktuálně funguje, ale přesto však dávalo smysl a zapadalo do sebe.

Vzpomeňte si, která pohádková postava vás nejvíce přitahovala, se kterou jste nejvíce souznili, se kterou se vám dařilo nejsnáze ztotožnit, která byla nejvíce oblíbenou.

  • Tuto postavu nakreslete a nakreslete i prostředí ve kterém se nachází. Postava nemusí být přesně dle předlohy, může být v docela jiném prostředí než je jí zvykem a může vypadat jinak, nebojte se, kreslíte pro sebe.

Vzpomeňte si, která postava z pohádek byla pro Vás naopak největší záporák, nejvíce se Vám příčila a byla krajně nesympatická.

  • Tuto postavu opět nakreslete a nakreslete i prostředí ve kterém se nachází. Postava nemusí být přesně dle předlohy, může být v docela jiném prostředí než je jí zvykem a může vypadat jinak.

+ pokud chcete dále tvořit na toto téma, nakreslete ještě jednu scénku z dětství. Vyberte takovou, která co nejlépe vystihuje jaké dětství bylo, jaký jste z něj meli dojem, co ve Vás zanechalo, nebo scénku která nejlépe vystihuje Vás jako dítě. Vyberte jeden nebo více z těchto popisů, scénka samozřejmě nemusí splňovat vše z vyjmenovaného.

path1256
g704

Otázky

Jaká pro Vás aktivita byla?

Nyni je čas se na výkresy podívat znovu a napsat si odpovědi na pár otázek. Tuto část můžete odložit i na později, nemusíte ji dělat hned po dokončení kreseb.

 

Začněte u kladné postavy. Chvíli se na ní podívejte. Odpovědi pak pište na druhou stranu výkresu nebo na papírek vedle.

1. Jak pomáhá světu? co pro svět dělá?
2. Jaké má silné stránky?
3. Jaké má slabší stránky?
4. Kde žije a kde se jí líbí?
5. S jakými dalšími bytostmi se rádá stýká?
6. Co nebo koho naopak nemůže vystát?

 

Nyní se podívejte na Zápornou postavu a zodpovězte prakticky na stejné otázky

1. Jak pomáhá světu? co pro svět dělá? (zde napište odpověď úhlu pohledu postavy, ne objektivní souhrn)
2. Jaké má silné stránky?
3. Jaké má slabší stránky?
4. Kde žije a kde se jí líbí?
5. S jakými dalšími bytostmi se rádá stýká?
6. Co nebo koho naopak nemůže vystát?

+ u bonusového úkolu příliš otázek není, je zde vlastně na vás na co se budete ptát. Můžete si však co nejpodrobněji odpovědět na otázky, proč ve vás tato událost zanechala silnou vzpominku a proč jste si ji vlastně vybrali.

g2822

Závěr

Na začátek nic zdlouhavého a hloubavého, to je heslo této aktivity. Děkuji za účast a doufám, že byla přínosem.

Je na Vás kolik si z kreseb a odpovědí odnesete, může to být jen lehký dotek k tématu dětství, jeho ideálů a snů, ale aktivita může být i plná přinostných informací a pocitů.

Zkuste se ještě jednou podívat na postavy a na odpovědi na otázky, a zamyslet se nad tím, kolik vlastností ve Vás rezonuje a vypovídá něco o Vás.

I záporná postava je možná něco ve Vás, třeba Váš stín, kdo ví. Projděte i odpovědi záporné postavy a zamyslete se, jak se vztahují k Vám.

Každá vlastnost postavy může být metaforou k vaší vlastnosti (zelená kůže = možná velmi souzním se světem rostlin a zajímá mě). Hrajte si s metaforami a přirovnáními dle chuti a uvážení, je to Váš čas a Vaše tvorba.

 

Tato aktivita měla také přidat vašim dalším aktivitám lehkost, tvořte opět jako malé děti co kreslí postavičky, neboť malé děti se ještě nebály hodnocení.

 

Děkuji za spolupráci, za týden se Vám otevře další aktivita.