Spirály a cesta životem

Úvodem

V předchozí aktivitě jsme se věnovali cyklům v životě. Poznali jsme, že žádný přirozený cyklus není absolutní, někam se vyvijí. I slunce oběhne zemi pokaždé o malinko jinak.

Život plyne v cyklech a zároveň se posouvá, symbolem který tuto skutečnost vyjadřuje je spirála.

5000 let staré chrámy na Maltě mají jako ústřední symbol spirálu a najdeme jich kolem samozřejmě mnohem víc. Jako symboly i jako užitečné přírodní tvary. ( Megalitické chrámy na Maltě jsou jedny z nejstarších dochovaných staveb na světě a jsou naprosto fascinující, najděte si více pokud Vás téma zajímá.)

Spirála je i symbolem sebepoznání a osudu. Při poznávání sebe sama totiž můžeme jít nekonečně hluboko, dovnitř, v každé zákrutě čeká další téma, další zjištění a tím se otevíráme dále, proces sebepoznání za život nikdy nedokončíme.

Osud a sebepoznání je propojené, neboť tvoříme svůj osud tím jak poznáváme sami sebe. Otevíráme se osudu jen díky tomu, že se známe a cítíme, že nám daná cesta bude vyhovovat.

 

Entrance_to_apses_of_the_Central_Temple,_Tarxien_Temples
spiral-aloe
af2ea94c863e726c2f8e033e8fd3211a--public-school-sacred-geometry

Zadání

Zadání bude tentokrát několik, můžete si vyzkoušet všechny, nebo vybrat, které vám bude nejvíce vyhovovat. Můžete malovat, psát, kreslit, schématicky, abstraktně, intuitivně či naprosto konkrétní věci. Záleží na Vás.

1. Namalujte spirálu, barvami či černobíle, libovolnou technikou, doporučuji však použít i vodovky, akvarel nebo barevné inkousty. Tato spirála bude symbolizovat plynutí a vývoj celého universa, ve smíru. Tak jak jej vidíte Vy. Střed je počátek a konec papíru je konec universa. Můžete kreslit schématicky, intuitivně, psát slova, zkrátka jak Vám to příjde. Pokud Vás aktivita bavila, zkuste to otočit a namalovat druhou spirálu, naopak. Konec spirály je počátek vesmíru a střed spirály je konec.

 

2. Namalujte spirálu, opět libovolně, můžete psát, kreslit, malovat. Tato spirála bude vyjadřovat Váš život. Začněte od středu spirály - narození, až po smrt - konec papíru. Nechte vše plynout, tvořte intuitivně. Až dokončíte, můžete zadání opět otočit, střed spirály je konec života a konec papíru je narození.

 

3. Nyní si bod začátku a bod konce vyberte sami. Může to být třeba začátek Vašeho rodu, rodiny, nebo svatba či začátek roku. Namalujte opět spirálu vyjadřující libovolné období universa. Můžete jít i do budoucnosti, jaký bude čas třeba za 100 let?

 

4. Teď se nelekněte, bude změna. Nebudete malovat spirálu. Budete tvořit koláž. Tato koláž se bude jmenovat "Cesta mého života". Vemte si lepidlo, velký papír a různé noviny a magazíny, které už nepotřebujete. Pak vemte nůžky a vystřihujte obrázky, či citáty, které vám sedí k cestě vašeho života. Postupně nalepujte na papír a případně dokreslujte co chcete. Ideálně použíjte větší papír, aspoň A3. Doporučuji dát aktivitě dostatek času, několikrát se ke koláži můžete vracet než ji úplně doděláte.

 

 

 

Nápověda: Pokud nevíte jak se spirálou začít, zkuste si čas představit jako tok řeky, namalujte tuto řeku. Nebo si čas představte jako proudění energie, třeba té elektrické.

1-Milky-Way-Map-16.width-1320

Závěrem

Zkuste si hrát s tím, jak na jednotlivé výkresy nahlížíte.

Vyberte si třeba spirálu, která vyjadřuje celé universum a představte si, že vyjadřuje jen Váš život. nebo naopak. Nebo si vemte koláž cestu životem, a představte si, že vyjádřuje cestu vesmíru, nebo vašeho celého rodu.

 

Nemusíme vše vždy převádět do slov, rozvijejme intuici, nechme život plynout. Zkuste tvorbu z tohoto cvičení na sebe jen nechat působit. Zkuste jít za slova. jen sledovat a nechat vědomí, aby samo objevovalo skryté a nepoznané. Aby Vás vaše tvorba sama ovlivňovala.

Zkuste jen na spirálách sledovat, co chcete nechat plynout a co vám nesedí, a budete to chtít ovlivnit. Kam chcete stočit tok času, kam chcete plynout dál?

 

 

Co chcete příjmout od osudu a co chcete měnit?

 

Papír je zrcadlo, může zrcadlit mě, či celé universum.

Možná obojí, ani nevím, zda je v tom rozdíl,

my jsme celý vesrmír a začal tím, že jsem se narodil.

Nebo možná ne,

celé je to jen o tom, jak na realitu nahlížíme.

Když to poznáme,

smutek ve štěstí snadno překlopíme.

 

Spirála je o plynutí, lehnutí si do řeky. když příjmeme věci jaké jsou, začnou se samy měnit, když chceme měnit proud, první potřebujeme jít dovnitř, do řeky. S každou zákrutou se něco podobného stane a něco změní. Historie se opakuje, avšak pokaždé v jiné variantě.

Ani linka ani kruh tak dokonale nevyjadřuje, jak čas univerza plyne.

 

Pokud jste dělali i koláž "cesta života", schovejte si ji, nechte ji dozrát. Za měsíc, či půl rok ji znova otevřete a jen vnímejte, jakým příběhem na Vás dýchá.

Nebo můžete dílo ukázat svému blízkému již nyní a zeptat se jej jak na něj působí, jak by v pár slovech popsal tuto cestu, příběh. I další díla můžete ukázat svému blízkému, nic extra mu k nim první neříkat, nechat jej /ji popsat, jak na obraz působí.

 

Krásný den!

 

Pokud chcete vídět mé první pokusy o video přednášky, mrkněte na náš kanál nebo na nové články: