Ritual Tattoo Terapie

Kterou vás provede Bc. Vojtěch Ospalík, psycholog, arteterapeut, výtvarník a tatér

Životní cesta pod tvou kůží

Přijďte bez vizuálního návrhu, ale s osobním záměrem.

V tetování se mnou nenajdete co chcete změnit na své kůži, ale co chcete změnit ve svém životě.

Znovuobjevení toho, co tetování znamenalo

Abychom mohli pokročit dále a nalézt nové cesty, musíme někdy poodstoupit a vrátit se o kousek zpět. Tetování v minulosti nebylo o vzhledu a dekoraci kůže, ale o komunikaci a projevení sebe v rámci komunity do které patřím a o léčení skrze symboly, rituál a bolest.

Rituál tetování u domorodých kmenů značil přechod do nového statusu, do nové životní fáze. Tetování symbolizovaly také utvoření nových vztahů a znak odvahy. Tetování byly používány i při léčení těla a duše.

U kmene Kagora značilo tetování přerod, po kterém Já bylo odděleno od Matky. Jedinec se tak z dítěte stal svobodným a dospělým.

 

Nejstarší nalezené tetování na zmrzlém těle muže s přezdívkou Otzi byly vytetované čárky a body na akupunkturních bodech. Ve vesnici Wui v Nagalandu  žije Neyoung, která tak stejně tetuje se záměrem léčby bolestí. V dubnu 2023 jsem si splnil sen a navštívil tuto oblast.

Na vlastní kůži jsem si zažil tetování od Neyoung a prožil jsem jej jako osobní přechodový rituál vnitřního přijetí tohoto poslání. Chtěl jsem, ať mi někdo předá tuto tradici abych ji mohl předávat dalším. Osobně ale tetuji moderně, s veškerým vybavením, jde mi o přístup a záměr v tetování, ne o to kopírovat jednotlivé postupy a materiály.

Tetování v Nagalandu je rychle umírající tradicí, díky příchodu křesťanství už v tomto státě takřka nikdo rituálně netetuje.
Když jsem se starších ptal na jejich tetováni, často zmiňovali, že tento den byl velkou oslavou pro celou vesnici a jednou z nejdůležitějších událostí v jejich životě.

vrrbddvhb
Otzi+-+tattoos
20230319_110702
20230319_110912

Kombinace terapie, rituálu a tetování.

První den si budeme povídat a tvořit společně, stejně jako v psychoterapii či arteterapii.

Budeme hledat, jak znázornit tvůj vnitřní svět, touhy a síly.
Až druhý den budeme Tetovat motiv, který se nám vyjevil a tvořili jsme jej společně.

Pohledy na Terapii s rituálním tetováním

Přechod do nové životní kapitoly

Tetování může být milníkem v životě, navždy zapsaným na tvojí kůži. Může pomoci ukotvit to, kam chceš směřovat ve své další cestě.

Proces fyzické transformace je symbolickým začátkem vnitřní transformace.

 

Práce s traumatem

Skrze symboly to minulé přebolí.

Tetování je také traumatickou zkušeností pro naší kůži, ale když se zahojí, může se proměnit a přinést pokrok, trauma po tetování tak není pouze nevzhlednou jizvou, ale symbolem s jasnějším příběhem.

Přežití bolesti pak nepřináší jen neštěstí.

Tetování nám může pomoct připomenout, že jsme to my, kdo máme kontrolu nad situací a nad našim tělem.

Příběh léčení může být navždy s námi, na plátně zvaném kůže.

Tetování také otevírá růstový potenciál traumatu, neboť se tím obsah skrytý hluboko, dostává na povrch, ale v integrované a zpracované podobě. Tím pomáhá léčit.

 

 

Otisk vnitřního světa na našem těle

Připomíná, kým jsme a kam chceme směřovat. Díky arteterapeutickým aktivitám a imaginacím objevíte symboly a tvary z nevědomí, které jste si dosud nemohli vybavit.

 

Práce s bolestí

Není potřeba se od bolesti odklánět a pouze čekat až přebolí. Bolest samotná nás může posílit a dostat do vlastního těla, připomenout nám, že žijeme v tomto světě. Obzvláště, pokud bolest přichází v rituálním a terapeutickém naladění. Bolest při tetování nám připomíná, že změna, se často neobejde bez bolesti.

 

Rituál

Při samotném tetování budeme udržovat soustředění na vnitřní procesy. Lepší je ticho, než zaplňovat prostor myšlenkami, které nás odklání od sebe.

Zůstaňme v sobě, je to čas pro nás, samotný proces tvorby může obohacovat, pokud v něm zůstaneme a budeme procesu důvěřovat. Bolest při rituálu přináší pokoru, důvěru v sebe sama a ukotvení se ve svém záměru..

Můj přístup

Založený na improvizaci, oddání se procesu, spoluobjevování a sdílení s terapeutem.

Vizuální vyjádření hledáme společně, skrze arteterapeutické aktivity poodhalíme tvou vlastní vnitřní symboliku.

Nebudeme se inspirovat fotkami z internetu či symboly z jiných kultur, neboť ta síť uvnitř vlastní mysli je daleko bohatší, stačí do ní vstoupit. Chce to ovšem čas, nestačí tedy rovnou začít tvořit návrh a tetovat, samotné tetování je až závěrečnou fází terapeutického a tvořivého procesu.

Nekopíruji postupy ani symboly od jednotlivých kmenů, pomáhám objevovat vnitřní obrazy a symboly.

Pomocí moderních postupů tetuji ručně i se strojkem.

O mě

Mám za sebou studium psychologie v Olomouci, dvouletý kurz Arteterapie v Hradci Králové.

V roce 2023 jsem začal pětiletý psychoterapeutický výcvik v biodynamické body-psychoterapii. Zkrátka psychoterapie která pracuje s tělem.

Zajímá mě vztah umění, duše, tradic a našeho těla, více o mě se dočteš v odkazu níže.

Jak to probíhá?

Úvodní rozhovor:

Při setkání zmapujeme tvou představu čeho chceš dosáhnout, jaké jsou tvé vize, síly, obavy. Preferuji setkání online, jelikož sídlím dále od větších měst, ale je možné i osobně Za Břehem v obci Strážná u Lanškrouna.
Po pohovoru si již začnu promýšlet zadání výtvarných a imaginativních aktivit pro první den osobního setkání. Každé setkání je jedinečné a chystám jej na míru klientovi, nejedu podle šablon, ale podle tvých potřeb.
Cena je 500,- účtuje se vždy, i pokud dojdeš k tomu, že na dvoudenní setkání nejdeš, i tak může být tato hodina cenná a třeba tě nasměřuji dále a pomůžu se ti zorientovat ve tvé životní situaci.

První den setkání:

8 - 10 hodin konzultace, výtvarné tvorby, imaginativních technik, arteterapie. Můžeme protkat i procházkou přírodou. Bude to den jenom pro tebe, pro otevírání tvých témat a zkoumání symbolů, které je mohou vyjadřovat. Symboly nedosazuji já, ale hledáme je společně. Celý tento čas bude jedinečným výtvorem nás obou, krokem do hlubin tvé duše, kdy budeš mít možnost potkat se sám se sebou nejen ve slovech, ale i v barvách a tvarech. Společně příjdeme na to, jak tvé téma vyjádřit a projevit na své kůži.

Druhý den setkání:

8 - 10 hodin tetování, kterému předchází relaxační meditace a bioenergetické cvičení, obojí slouží k naladění na své tělo a k připravě na léčivý proces tetování.

Má Tvorba

Ukázka mé výtvarné tvorby, ať si trošku uděláte představu o stylu, ve kterém můžu tvořit. Každé tetování je však výsledkem jedinečného setkání. Foto tetování klientů neprezentuji, cítím, že něco, co má rituální a terapeutický přesah se nemůže uvádět do veřejného portfolia.

Pro Zájemce

Pokud se chceš domluvit na setkání, stačí napsat do formuláře níže, je fajn se o tobě a tvé motivaci trochu rozepsat.

Budu rád za sdílení tvých dosavadních zkušeností s terapiemi, co zatím pomohlo či nepomohlo, kde na své cestě seberozvoje jsi a v jakém jsi aktuálním naladění, situaci. Cokoliv o tobě, co ti přijde před rituálem důležité sdílet zkrátka napiš.

Cena za dvoudenní setkání je 5200,-, záloha za termín je 2000. Pokud si účast rozmyslíš a budeš mít už zaplacenou zálohu, je možné za zálohu dostat pobyt u Nás Za Břehem, nebo získat slevu na jednu z našich akcí v hodnotě zálohy. Může se i stát, že po jednom dni se mnou, seznámení se, arteterapii, hledání toho, jak tvé téma symbolizovat, vyjádřit nedojdeme k výsledku, který by tě těšil. V tom případě je samozřejmě důležité to netlačit, příjmout i takový výsledek procesu a druhý den zkrátka nic netetovat. V takovém případě bys platil/a pouze částku za den arteterapie, tedy 2000,-.

Místo setkání:
U nás Za Břehem, Strážná u Lanškrouna, máme místnosti pro hosty, není problém zde přespat a dá se i přijet o den dříve či se zdržet o den déle.
Pokud máš jiné místo (třeba domov), kde bys chtěl/a, aby tato událost proběhla, můžu přijet, nechám si však samozřejmě proplatit cestu a čas cesty a potřebuju na takovém místě mít kde přespat. Tato možnost mi vůbec nevadí, jsem poměrně akční člověk a rád cestuji. Podrobnější podmínky samozřejmě zašlu, ale až po kontaktování.

 

Zadejte, prosím, Vaše jméno.
Zadejte Vaši zprávu