Ritual Tattoo Terapie

Kterou vás provede Bc. Vojtěch Ospalík, psycholog, arteterapeut, výtvarník a tatér

Životní cesta pod tvou kůží

Přijďte bez vizuálního návrhu, ale s osobním záměrem.

V tetování se mnou nenajdete co chcete změnit na své kůži, ale co chcete změnit ve svém životě.

Stejně jako výsledek považuji důležitý samotný proces hledání symbolu s tatérem, naladění se na tělo, léčivý a sebeobjevný prožitek tetování, na který tělo i duše nezapomene a pomůže otočit list a otevřít novou životní kapitolu.

Znovuobjevení toho, co tetování znamenalo

Abychom mohli pokročit dále a nalézt nové cesty, musíme někdy poodstoupit a vrátit se o kousek zpět.

Tetování v minulosti nebylo o vzhledu a dekoraci kůže, ale o komunikaci a projevení sebe v rámci komunity do které patřím a o léčení skrze symboly, rituál a bolest.

Rituál tetování u domorodých kmenů značil přechod do nového statusu, do nové životní fáze. Tetování symbolizovaly také utvoření nových vztahů a znak odvahy.

U kmene Kagora značilo tetování přerod, po kterém Já bylo odděleno od Matky. Jedinec se tak z dítěte stal svobodným a dospělým.

 

Nejstarší nalezené tetování na zmrzlém těle muže s přezdívkou Otzi byly vytetované čárky a body na akupunkturních bodech. Ve vesnici Wui v Nagalandu  žije Neyoung, která tak stejně tetuje se záměrem léčby bolestí. V dubnu 2023 jsem si splnil sen a navštívil tuto oblast.

Na vlastní kůži jsem si zažil tetování od Neyoung a prožil jsem jej jako osobní přechodový rituál přijetí poslání tatéra. Chtěl jsem, ať mi předá tuto tradici abych ji mohl předávat dalším. Osobně ale tetuji moderně, s veškerým vybavením, jde mi o přístup a záměr v tetování, ne o to kopírovat jednotlivé postupy a materiály. Tetuji jak metodou Hand poke tak strojkem, záleží na preferenci klienta a designu tetování.

Tetování v Nagalandu je rychle umírající tradicí, díky příchodu křesťanství už v tomto státě takřka nikdo rituálně netetuje.
Když jsem se starších ptal na jejich tetováni, často zmiňovali, že tento den byl velkou oslavou pro celou vesnici a jednou z nejdůležitějších událostí v jejich životě.

20230319_110912
IMG_E0111
Otzi+-+tattoos

Terapie, intuitivní tvorba a meditativní proces při tetování.

Můj přístup je založený na improvizaci, oddání se procesu, spoluobjevování a sdílení.

Vizuální vyjádření hledáme společně, skrze arteterapeutické aktivity poodhalíme tvou vlastní vnitřní symboliku.

Nebudeme se inspirovat fotkami z internetu či symboly z jiných kultur, neboť ta síť uvnitř vlastní mysli je daleko bohatší, stačí do ní vstoupit. Chce to ovšem čas, nestačí tedy rovnou začít tvořit návrh a tetovat, samotné tetování je až závěrečnou fází terapeutického a tvořivého procesu.

Nekopíruji postupy, rituály ani symboly od jednotlivých kmenů, pomáhám objevovat tvé vnitřní obrazy a symboly.

První den si budeme povídat a tvořit společně, stejně jako v psychoterapii či arteterapii.

Budeme hledat, jak znázornit tvůj vnitřní svět, touhy a síly.

Až druhý den budeme Tetovat motiv, který se nám vyjevil a tvořili jsme jej společně.

 

Přechod do nové životní kapitoly

Tetování může být milníkem v životě, navždy zapsaným na tvojí kůži. Může pomoci ukotvit to, kam chceš směřovat ve své další cestě.

Proces fyzické transformace je symbolickým začátkem vnitřní transformace.

Tetování je také traumatickou zkušeností pro naší kůži, ale když se zahojí, může se proměnit a přinést pokrok, trauma po tetování tak není pouze nevzhlednou jizvou, ale symbolem s jasnějším příběhem.

Tetování nám může pomoct připomenout, že jsme to my, kdo máme kontrolu nad situací a nad našim tělem.

Příběh léčení může být navždy s námi, na plátně zvaném kůže.

Tetováním se obsah skrytý hluboko, dostává na povrch, ale v integrované a zpracované podobě. Tím může pomoct v cestě léčení.

 

Otisk vnitřního světa na našem těle

Připomíná, kým jsme a kam chceme směřovat. Díky arteterapeutickým aktivitám a imaginacím objevíte symboly a tvary z nevědomí, které jste si dosud nemohli vybavit.

 

Práce s bolestí

Není potřeba se od bolesti odklánět a pouze čekat až přebolí. Bolest samotná nás může posílit a dostat do vlastního těla, připomenout nám, že žijeme v tomto světě. Obzvláště, pokud bolest přichází v rituálním a terapeutickém naladění. Bolest při tetování nám připomíná, že změna, se často neobejde bez bolesti.

 

Zaměření se na samotný proces

Při samotném tetování budeme udržovat soustředění na vnitřní procesy. Lepší je ticho, než zaplňovat prostor myšlenkami, které nás odklání od sebe.

Zůstaňme v sobě, je to čas pro nás, samotný proces tvorby může obohacovat, pokud v něm zůstaneme a budeme procesu důvěřovat. Bolest při rituálu přináší pokoru, důvěru v sebe sama a ukotvení se ve svém záměru..

O mě

Mám za sebou studium psychologie v Olomouci, dvouletý kurz Arteterapie v Hradci Králové.

V roce 2023 jsem začal pětiletý psychoterapeutický výcvik v biodynamické body-psychoterapii, je to psychoterapie která pracuje s tělem.

Zajímá mě vztah umění, duše, tradic a našeho těla, více o mě se dočteš v odkazu níže.

Jak to probíhá?

První den setkání:

8 - 10 hodin konzultace, výtvarné tvorby, imaginativních technik, arteterapie. Můžeme protkat i procházkou přírodou. Bude to den jenom pro tebe, pro otevírání tvých témat a zkoumání symbolů, které je mohou vyjadřovat. Symboly nedosazuji já, ale hledáme je společně. Celý tento čas bude jedinečným výtvorem nás obou, krokem do hlubin tvé duše, kdy budeš mít možnost potkat se sám se sebou nejen ve slovech, ale i v barvách a tvarech. Společně příjdeme na to, jak tvé téma vyjádřit a projevit na své kůži.

Druhý den setkání:

8 - 10 hodin tetování, kterému předchází relaxační meditace a bioenergetické cvičení, obojí slouží k naladění na své tělo a k připravě na léčivý proces tetování.

Zkušenosti klientů

"Hned zpočátku jsem cítil, že je u Vojty prostor otevřít citlivější témata, to dalo možnost jít více do hloubky a rozkrývat smysluplné symboly. Osobně pro mě byla zajímavá část arteterapie, kde jsem maloval témata, která se v procesu vynořila a taky pocity, které jsem u nich prožil. Rovněž samotná příprava před tetováním, bioenergetická a meditativní cvičení, příležitost napojit se na tělo, vedla k pocitu svátosti a rituálnosti, což prožitek umocnilo. Cením i to, že jsem mohl podobu tetování stále komunikovat a Vojta se snažil ušít obraz na míru. Rozhodně bych se nebál naši společnou seanci zopakovat!" - Petr

 

"Měla jsem tu čest nechat se potetovat v rámci rituálního tetování. Celé to pro mne byl velký zážitek. Možnost dopřát si dva dny pro sebe.
Sezení, které tetování předcházelo, mi umožnilo podívat se do svého nitra a objevit pár témat, která každodenně řeším, aniž bych si to uvědomovala. Vojta celé sezení vedl s pochopením a já měla díky tomu pocit bezpečí. 
Následná arteterapie byla něco úžasného! Ztvárnění témat, mi dovolilo více je pochopit, najít v sobě pevný bod a od něj se odrazit.
Samotné tetování probíhalo za vůně vonné tyčinky a zvuků tibetské mísy. Metoda hand poke byla něžná a dokonce se mi u toho povedlo usnout! Žádná velká bolest, žádné "tohle ještě vydržím", co znám z klasického tetování. Prostě a jednoduše to byl úžasný zážitek.
Následně léčení tetování provázelo i léčení mne samotné. Neříkám, že mám vše vyřešené, ale kdykoliv se podívám na výtvor těchto dvou dnů, musím se usmívat a cítím, jak se mi uvnitř rozlévá úleva.
Doporučuji každému, kdo má nějaké trable a chce se posunout dál. Každému, kdo touží po jemném převedení přes obtížné období. Ale i každému, kdo prostě jen chce zažít něco nového." - Lenka

 

Má Tvorba

Ukázka mé výtvarné tvorby, každé tetování je výsledkem jedinečného setkání. Foto tetování klientů neprezentuji, cítím, že něco, co má rituální a terapeutický přesah se nemůže uvádět do veřejného portfolia.

Pro Zájemce

Pokud se chceš domluvit na setkání, stačí napsat do formuláře níže, je fajn se o tobě a tvé motivaci trochu rozepsat.

Budu rád za sdílení tvých dosavadních zkušeností s terapiemi, co zatím pomohlo či nepomohlo, kde na své cestě seberozvoje jsi a v jakém jsi aktuálním naladění, situaci. Cokoliv o tobě, co ti přijde před rituálem důležité sdílet zkrátka napiš.

Cena za dvoudenní setkání je 6200,-, záloha za termín je 2800. Pokud si účast rozmyslíš a budeš mít už zaplacenou zálohu, je možné za zálohu dostat pobyt u Nás Za Břehem, nebo získat slevu na jednu z našich akcí v hodnotě zálohy. Může se i stát, že po jednom dni se mnou, seznámení se, arteterapii, hledání toho, jak tvé téma symbolizovat, vyjádřit nedojdeme k výsledku, který by směřoval k tetování. V tom případě je samozřejmě důležité to netlačit, příjmout to a druhý den nic netetovat. V takovém případě bys platil/a pouze částku za den arteterapie, tedy 2800,-.

Místo setkání:
U nás Za Břehem, Strážná u Lanškrouna, máme místnosti pro hosty, není problém zde přespat a dá se i přijet o den dříve či se zdržet o den déle.
Pokud máš jiné místo (třeba domov), kde bys chtěl/a, aby tato událost proběhla, můžu přijet, nechám si proplatit cestu a čas cesty a potřebuju na takovém místě mít kde přespat. Tato možnost mi vůbec nevadí, jsem poměrně akční člověk a rád cestuji. Podrobnější podmínky zašlu až po kontaktování.

 

Kontaktní formulář

Zadejte, prosím, Vaše jméno.
Zadejte Vaši zprávu