Káždá fungující komunita musí mít své hranice a pravidla.

Za Břehem není vyjímkou

1. Nezaplatíš nájem

Půjdeš. Konec, tady nejsou žádné vyjímky.  

Jak tomu předcházet : Pokud máš finanční problém, je potřeba jej řešit zavčasu a vytvořit plán, na který máš díky složené kauci celý měsíc, důležité je se zavčasu poradit s ostatními, pokud se do takovéto situace dostaneš, cest je vždy spoustu a možná bude mít zrovna někdo nápad jak ti pomoci nebo půjde malá část nájmu odpracovat.

2. Nepokradeš

Aneb to, že můžeme věci sdílet je dobrovolné a každý má své hranice, které je nutno dodržovat, aby jsme se spolu cítili příjemně.

Základní pravidlo je, že pokud si chceš půjčit něčí věc, první se dotyčného zeptáš. Pokud něčí věc rozbiješ nebo se pokazí sama během toho, co ji používáš (např. motorovou pilu), je tvá zodpovědnost věc nechat opravit, zaplatit či pořídit novou. Kradení je nepřípustné a vede k vyloučení z komunity.

 

Jak tomu předcházet : aby nedošlo k nedorozuměním, je třeba mít ve společných prostorách označeno, co smí další používat a co ne.

3. Nevnutíš

Sexismus, rasismus nebo vnucování ostatním víru či přesvědčení, se kterými nesouhlasí je nepřípustné. Je důležité respektovat a ctít názor druhých. Jen tak můžeš to samé čekat od nich. Opakované nerespektování může po shodě nadpoloviční většiny vést k vyloučení z komunity.

 

Jak tomu předcházet: Nebojte se upozorňovat na chování, které Vám nedělá dobře co nejdříve, nejlépe ve společném kruhu, je to bezpečný prostor. Případně můžete i do schránky důvěry.

4. Nepřeženeš to

Klidně si občas dej drink či pivko, ale opilce tu nechceme. Nesoudíme, jen to dělej dále, je to tvůj život, ale tím pádem Za Břehem není komunita s bydlením pro tebe.

Drogy jako pervitin, speed, heroin či kokain Za Břehem rozhodně nechceme, a taktéž, bez odsuzování, ale pokud něco z toho chceš užívat, bydlení Za Břehem není pro tebe. Pokud budeš pod vlivem obtěžovat ostatní, bude se to řešit.

Pokud budeš pod vlivem opakovaně obtěžovat ostatní, může to vést k vyloučení z komunity.

Jak tomu předcházet: péče o svého ducha a tělo (-:, sebepoznání. Budeme se snažit vytvořit atmosféru, ve které i bez alkoholu můžeme být uvolnění a sami sebou. Budeme se snažit vytvořit zajímavé prostředí a aktivity.

5. Neublížíš

Fyzické násilí je nepřípustné a vede k vyloučení. Verbální násilí je třeba řešit zavčasu.

- jak tomu předcházet : I o malém verbálním násilí (hádky, urážení) by jsme se měli otevřeně pobavit a dotyčný (agresor) by měl ukázat, že pracuje na tom, aby se už takové situace neopakovaly.

6. Nepomluvíš

Nebudeš vynášet mimo komunitu informace, o které tě kdokoliv požádá, aby zůstaly jen v komunitě. Jen tak si můžeme vzájemně důvěřovat.

 

Jak tomu předcházet: Neboj se zeptat, zda můžeš danou informaci (např.z terapeutické aktivity) sdílet mimo komunitu.

 

Hlavně a v kostce: Problémy je třeba řešit průběžně a dělat zápisky z diskusí v kruhu.

Menší prohřešky – měly by vézt k odčinění, udělat něco hezkého pro komunitu, něco co bych běžně neudělal.

Větší prohřešky a prohřešky které se pořád dokola opakují – při nadpoloviční většině hlasů komunity to může vést k vyloučení.

Jelikož je majitel domu Voyty, má právo veta na vyloučení z domu. Bude ale primárně dbát na hlas většiny.

V rámci prohřešků pracujeme s konceptem odčinění toho co jsem udělal, ne trestů!

Tresty jsou aby trestaly, ubližily. Odčinění je, aby se vyrovnalo to, co jsem udělal, udělal nápravu, zlepšil něco, pomohlo mi to uvědomit si něco nového.