Mandaly, cykly a kruhy

Úvodem

Mandala, nehledejte za tímto slovem nic exotického či záhadného. Slovo pochází ze sanskrtu a v překladu znamená - Kruh. Cokoliv kruhového tak může být nazváno mandalou, třeba i talíř nebo kolo od auta.

 

V jednoduchosti je však krása a síla. Obraz kruhu je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších symbolů.

 

path2138

Zkuste kreslit a malovat kruhové obrazce, třeba jeden, dva, nebo třeba 10, máte na to celý týden. Nejde o to, aby byly pravidelné, vypadaly nějak zdobně nebo orientálně. Stačí si vyznačit střed a kruh a začít kreslit. Do kruhu můžete vepsat třeba čtverec či trojuhelník, či mnohoúhelník. Nebo kruhů můžete nakreslit více, záleží na Vás.

Zkuste se však neinspirovat někde na internetu nebo kolem sebe a začněte malovat mandaly tak, jak Vám to příjde. Můžete použít libovolné prostředky k tvorbě.

 

Proč?
Kreslení mandaly snižuje úroveň stresu a pomáhá integrovat prožitek vědomí a naše emoce. Funguje to automaticky a jev byl ověřen výzkumy.
Důležité je však malovat terapeuticky, pro sebe a ne kvůli tomu, aby byl obrázek perfektně pravidelný.

Tip
Kolem kruhu se můžou "omotávat" různá zvířata či objekty nebo rostliny, fantazii se zkrátka meze nekladou.

Tip 2
V průběhu týdne si všímejte všech kruhů kolem a zkuste se zamyslet, proč je zrovna tento kruh kruhem a jaké by to bylo, kdyby to kruh nebyl (kolo, hrnec, satelit.....)

path2738
path134

Otázky

Jaké mají mandaly hranice? Propouštějí do sebe něco zvenku? Vyzařují něco ven?

Jsou hranice mandaly silné až moc, nebo naopak by potřebovaly posílit?

V jakém místě obrázku byste se cítil/a nejlépe? Je to spíše uprostřed, nebo někde nakraji?

 

Co se na obrázku děje? je to spíše statické nebo je to nějaký proces? Kam ten proces míří?

Jaký pocit je uvnitř mandaly a jaký vně? Kam na své tělo byste umístili tuto mandalu?

Do jaké životní fáze či situace byste umístili tuto mandalu a proč? (může to být širší období, nebo třeba konkrétní situace)

V čem Vám může tato mandala pomoct, kdy byste ji chtěli mít při sobě?

Zkuste na každou otázku zodpovědět ke každé mandale, kterou jste vytvořili.

 

 

g2822

Závěr

Mandaly jsme my, vyjadřují nás. Vztah nás se světem kolem. To vidíme na hranicích mandaly, někdo je má velmi pevné a nepropustné a někdo naopak příliš křehké až neviditelné. Pomocí mandaly můžeme vědomě pracovat s našimi hranicemi.

Například pokud víme, že máme problém s příliš tenkými hranicemi, které se nám nedaří ve vztazích udžet, kreslete mandaly s postupně silnějšími a pevnějšími hranicemi.

Mandaly jsou symbolem integrity našeho já a například pro člověka v závažné psychické krizi nebo při psychóze či schizofrenii je obtížné nakreslit pravidelnou mandalu, nakreslí často kruhy roztříštěné či mnohočetné. Postupně se skrz mandaly však dá "prokreslit" k lepší integritě a sjednotit obraz i integritu svého já. Zkrátka kreslit jednu mandalu za druhou a postupně se dostávat do harmonie.

Mandaly fungují tak nějak samovolně a pokud si v nich najdete zálibu, rozhodně neprohloupíte, snačí začít středem a kruhem či pár kruhy a prostě tvořit.

Postupně se budete prokreslovat hlouběji do svého nitra, mandaly Vás tam zavedou, stačí je tvořit.

 

Začněte středem, pak kruhem..............