vznik deprese

Deprese, jak ji ovlivnit a jak vzniká?

Úvodem

Deprese je dlouhodobý stav, naladění. Pokud jeden den nemáme radost, není to deprese. Pokud nezažíváme radost už měsíc a déle, vypadá to asi na depresi.

Deprese je dlouhodobý nedostatek radosti, energie a dalších pozitivních pocitů (vděku, slasti, blaha, přijetí, lásky….). To, zda depresi opravdu máte, nebo ne, není podstatné. Deprese je pouze náš výmysl nejde přesně změřit.

Depresi zažívá na světě opravdu mnoho lidí, alespoň se o tom píše. Není však jisté čím to je, že se dlouhodobě tolik lidí cítí být v depresi, můžeme tento rébus luštit za celé lidstvo. Já však doporučuji začít u jednotlivce, tedy sebe a hledat příčiny a cesty, jak se s depresivní náladou vyrovnat.

Nemusíte si dělat testy, zda ji máte nebo ne, rozhodnutí je na Vás jestli chcete svůj stav řešit a měnit, ne na testu. Pokud cítíte, že se chcete cítít jinak, je na čase hledat cesty jak na to. Způsobů je mnoho, ale jedno je jisté, mít dlouhodobě jinou náladu je komplexní úkol, a není na ní jedna zaručená metoda, ani to není několik metod. Cest a způsobů je velmi mnoho a je lepší hledat, objevovat a kombinovat, než skončit u první rady ať už od kamaráda, nebo od experta. Žádný člověk, ani expert totiž nerozumí  lidské mysli a duši dokonale, stále je co objevovat.

Je vrozená, můžou za ní rodiče, trauma, nebo si za ní můžu sám/a?

Toto není otázka, ale mnoho variant, které se navzájem kombinují a doplňují. Začněme tím, zda je vrozená, nebo získaná životem.

Obojí je pravdou a dle výzkumů je nálada do značné míry vrozená. To však neznamená, že se od narození musíme cítit mizerně. Ne. Někdo je však od přírody větší smíšek a bavič a někdo spíše plachý a přemýšlivý typ. Nesnažme se to měnit za každou cenu, nesrovnávejme nesrovnatelné. Vrozené rozdíly jsou, ale nehledejme v nich vady k opravení. Nálada je sice do určité míry vrozená, to jak se s ní vyrovnáme je však už na nás. Pokud se poznáme a příjmeme, jací jsme, můžeme být spokojení i když zrovna nesršíme vtipem a legráckami za každým rohem.

Zkuste si třeba představit vrozenou složku nálady jako výšku, nebo velikost nohy. Sice se narodím s něčím, s čím se už těžko hýbe, ale to jaký pak budu mít život je i na mě. Výška můj život sice ovlivní, ale můžu být spokojený sám se sebou i když jsem prďola, nebo dvoumetrový haban. Stejně tak se můžu naučit být spokojený se svou náladou, i když denně nesrším vtipem. A už samotné sebepoznání a přijetí sebe takový, jaký jsem, je úžasně léčivým procesem. Opravdová změna začíná láskyplným přijetím.

Takže něco je vrozené, a můžu depresi pak získat i v průběhu života?

Ano, člověk se od přírody rodí spíše spokojený a prožívající dobré pocity. Tíhneme k tomu, aby jsme se cítili spíše dobře. Pokud radost nezažíváme a máme málo energie, je možné, že nám ji něco bere či blokuje. Začněme pouze tím, že vnímáme co vše naši náladu může ovlivnit a postupně to rozšiřujeme a prohlubujeme.

Začínáme už od stravy a životosprávy, pokračujme k tomu, v jakém žijeme prostředí, dále ke vztahům v životě a seberealizaci a pak pojďme i do minulosti a poznávejme a léčme si traumata, komplexy, krize a poznávejme i svou aktuální osobnost, třeba s psychoterapeutem, nebo seberozvojovými a sebepoznávacími aktivitami. Cokoliv může mít vliv a začátek je, více si všímat a být pozornými ke svému nitru.

Měnit nebo příjmout?

Až potom, co si budeme více a pozorněji všímat se můžeme dále rozhodnout.

Chcete svůj stav měnit, přeladit se, nebo jej prostě chcete jen lépe příjmout?

Obojí jsou dobré cesty a i přijetí už něco mění a může nám zlepšit náladu. Skrze přijetí můžeme pokročit ke změně a skrze změnu můžete dojít k přijetí. Jsou to dvě strany jedné mince. Je na vás, jak začnete.

Změna hlavně musí být postupná a vytrvalá, začněte si psát třeba deník změn, které děláte, nebo nástěnku. Postupně hravě zkoumejte a zkoušejte, stále se učíme něco nového a není jeden recept jak na depresi. Zkuste si na začátek rozepsat různé aspekty svého života a hledat cesty co můžete postupně změnit. Hlavně však postupně, neberte si příliš velké sousto, které pak nezvládnete, hledejte kroky, které dokážete a když je dokážete, postupte dále, když to nedokážete, vemte si menši sousto.

Příklad: “Vím že mi pomáhají dlouhé procházky přírodou, ale už jsem z toho vypadl a nedaří se mi ven vyjít na dostatečně dlouho. hledám cestu, co je pro mě možné udělat. Zkusím chodit jen denně 200 m kolem domu. Ani to se mi po týdnu nedaří splnit, pak zkusím jen vyjít před vchod, ale každý den.” Důležitá je každodennost, ne to, že uběhneme najednou maraton. Hledejme změny, které můžeme dělat každý den. 

Deprese může být a velmi často je způsobená dlouhodobým neuspokojením našich potřeb. Léčba deprese je o hledání cest, jak své potřeby znovu uspokojit a nasytit.

Jak si zlepšit náladu?

V první řadě důvěřujme tělu, samo chce tíhnout ke zdraví a radosti. Organismus je sám o sobě moudrý, otevírejme mu pouze cesty k tomu, aby se regeneroval.

Základem je začít u těla, dodejte mu dostatek živit a nenechejte jej zatěžovat se se zbytečnostmi. Hlídejte přísun hořčíku a vitamínů skupiny B. Taky můžete dodat tryptofan nebo 5-htp (hydroxy tryptofan), z nich si tělo vyrábí serotonin. Dá se koupit přímo v extraktu, ale vyskytují se i běžně v potravinách jako jsou semínka či vajíčka.

Náladu zlepšuje pobyt venku, v přírodě, socializace, slunce, hudba, krásné prostředí, meditace, fyzické cvičení, tvoření a i práce  může zlepšit náladu. Také seberealizace, pokud ji neuspokojujeme, může vést k depresi. Dalších cest je mnoho a toto je teprv pozvání k tomu, aby jste si vše za sebe začli třídit a hledat cesty.

Pokud už však depresivní stav trvá dlouho, je možná už potřeba dodat něco zvenku, neboť dlouhodobě vyčerpaný a neuspokojený organismus už trochu zapoměl a ztratil schopnost se z toho dostat sám. Pak je již dobré zvážit terapie, pobyty, nebo i antidepresiva. Za sebe můžu doporučit spíše ty přírodní, o kterých mluvím v předchozím článku a videu.

Můžete vyzkoušet terapeutický pobyt či arteterapii online, obojí nabízím a organizuji, viz odkazy níže. Arteterapie online – terapeutická výtvarná tvorba Program terapeutických pobytů Za Břehem

0 0 Volit
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Komentáře
Ukázat všechny komentáře